Meteora

Soutěska Tempi, Agia Paraskevi, Kalambaka a legendy

Asi za 30 éček nás provezli řeckou krajinou, soutěskou Tempi, viděly jsme místo zvané Agia Paraskevi se zázračným pramenem Dafni, městečko Kalambaka s výrobnou a prodejnou ikon a dva ortodoxní kláštery. To, co ohromí nejvíce, je umístění staveb na trčící slepencové skále. Něco mezi jehlou a stolovou horou, ale protože jsem romantička, tak ji přirovnám k obřímu penisu, na který mniši vynosili materiál pro své sídlo mezi nebem a zemí. Z původních 24 klášterů se dochovalo pouhých šest.

Tempi se vine mezi pohořím Olymp a Ossa. Protéká jí řeka Pinios. Agia Paraskevi a zázračný pramen se nacházejí v  nejužším místě soutěsky. Bývalo to tajemné místo, oblíbené u bohů.

Jak to bylo s Apollonem?

Apollón je bezesporu kočičák, nad kterým málokterá baba ohrne nos. Dovolila si to jen Dafné, a to díky intoxikaci z šípu Eróta, který býval nejen odborníkem na lásku, ale i na škodolibé vtípky. Stala se z ní frigidka se speciální averzí na Apollóna. Toho sestřelil také, ale použil klasické zamilovávací kouzlo. Pak už se jen bavil tím, že Dafné utíká a Apollón za ní. Nedopadlo to nejlépe, holka, vlastně říční nymfa, se raději proměnila ve vavřín, než aby byla svému pronásledovateli po vůli. Zrovínka tady, u řeky Pinios, nedaleko Olympu, mezi ostatními vavříny. Jako živé je můžeme vidět v sousoší Apollón a Dafné z rukou Berniniho. 

Není to jediný důvod, proč zde Apollón rád dlel, jenže to budu muset do jeho životopisu zavrtat hlouběji.

Apollón je synem krásné Létó a chlípného Dia. Diovu manželku Héru to pěkně namíchlo. Jako by toho svého neznala, ojel, co mohl, byl vynalézavý, uměl to v podobě býka (třeba s Európou) nebo v podobě zlatého deště (s Danaé, jak to zdokumentoval Rembrandt). Héra si na Létó zasedla a dělala jí naschvály, jak mohla. Obzvláště se jí povedl nápad s Pýthónem, kterého na ni poslala. Pýthón vypadal jako kříženec hada a draka a dost ho bavilo terorizovat své okolí. Apollón ho ukončil jediným přesným zásahem. No a aby se od vraždy očistil a mohl do Delf, musel se vyráchat právě tady, v místě okupovaném tolika turisty.

Průvodcovské legendy rády spojují dva příběhy v jeden. Proto slečnu Paraskevi (česky Pátková) ztotožnily s Dafné, přestože to byla křesťanka každým coulem, mučednice, jedna z nejoblíbenějších v Řecku. I k jejím činům se vztahuje mnoho legend, dokonce i s Apollónem přišla do styku, ale jen proto aby dokázala sílu víry v Boha. Popadla sochu tohoto fešáka za nohu řka jemu i ostatním modlám: "Padněte na zem a rozpadněte se!"  Vyšlo jí to. 

Dojmy, inspirace i fakta o cestě, kterou může podniknut každý.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky